Zorluoğlu-Özak buluşması

  AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu dün, eşi ile birlikte AK Parti eski milletvekili ve Bayındırlık eski bakanı Faruk Özak’ı ziyaret etti. Zorluoğlu-Özak buluşmasında spordan Trabzon’un sorunlarını birçok konu ele alındı. 

zorluogluu-(1).jpg zorluogluu-(2).jpg
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, Trabzon’un kanaat önderleriyle fikir alışverişinde bulunduğunu belirterek, ‘Herkesin fikrini alıyorum. Biz fikirlere, düşüncelere açığız. Ben, Trabzon’a hizmet etmek için adaylığı kabul ettim. Böyle bir düşüncem olmasa gelmezdim. Trabzon’u Türkiye’ye değil dünyaya örnek kent yapma hayalimiz var. İnşallah bu hayalimizi gerçekleştiririz’ dedi.

Akçaabat’ta Osman Akbulut!

akcaabatta-001.jpgİYİ Parti’nin Akçaabat Belediye Başkan adayı Osman Akbulut oldu. İYİ Parti Akçaabat ilçe teşkilatı, Ali Türen Öztürk’ün işlerinin yoğunluğu nedeniyle başkanlığa sıcak bakmaması üzerine milletvekili adayı Osman Akbulut’un aday olmasına karar verdi. Genel seçimde İYİ Parti’den ikinci sıra milletvekili adayı da olan Osman Akbulut’un adaylığı parti genel merkezine de bildirildi. Osman Akbulut, Kuzey Ekspres’e yaptığı açıklamada, ‘Akçaabatlı hemşerilerimin desteği ile 1 Nisan sabahı Akçaabat’ta yeni bir dönem başlayacaktır’ dedi.

Projeci Aksoy!

projeci.jpgİYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Atakan Aksoy, vatandaşın belediye yönetiminden memnun olmadığını belirterek, ‘Her nereye gitsem, kiminle konuşsam, bana belediye yönetimini şikayet ediyorlar. Trabzon’un betonlaştığını, imarda büyük yanlışlıkların yapıldığını, trafiğin içinden çıkılmaz bir hal aldığını söylüyorlar. Ben de, bütün bu sorunların çözümünü istiyorsanız işi bilene teslim edeceksiniz diyorum. Belediye yönetiminde uygulayacağımız projelerle farklılık yaratacağız. Bunu göreve geldiğimiz ilk günlerde herkes görecek’ dedi.
Prof. Dr. Aksoy, büyükşehir belediyesinde çalışanların işlerine devam edeceğini belirterek, ‘Bizim derdimiz çalışanlarla değil. Büyükşehir belediyesinde çalışanların çalışma koşullarını iyileştireceğiz. Kimsenin ekmeği ile oynamayacağız’ diye konuştu.

Fakirliğin, işsizliğin gözü kör olsun!

1-030.jpgTrabzon’da çokları, il genelinde ne kadar fazla otel açılırsa ve Araplar otel yaparsa Trabzon’da işsizlik önlenecek, kente para yağacak beklentisi ve umudu içinde.
Yabancı sermayeye; ülkemizi ve vatandaşımızı sömürmedikten sonra karşı değiliz. Diyeceksiniz ki, yabancı sermaye yatırım yapıyorsa, karşılığını alacak. Bunun lamı cimi yok. 
Değirmendere’de 100. Yıl Parkının yarısında yapılan AVM de; bir yabancı yatırımcının. Elin gavuru gelmiş, Trabzon’un en güzel yerine alışveriş merkezi yapmış ve bu merkezdeki birkaç yüz işyerini hem de Dolar, Euro karşılığında kiraya vermiş, yatırdığı parayı 3-5 yılda geri almış ve hala almaya devam ediyor.
Diğer yandan, yerli veya yabancı sermaye Trabzon’da onca otel yapmış. Trabzon’a gelen yerli ve yabancılar bu otellerde kalıyor. Oteller elbette istihdam yaratıyor. Bu otellerde devamlı ve sezonluk da olsa onca kişi çalışıyor. Ancak, kaymağı oteli yaptıran yiyor... Ki bu da onun en doğal hakkı.
Trabzon’daki otellerin üç-beş istisna dışında hemen hemen tamamı 4-5 ay yüzde 60 ila 80 arasında doluluk yakalıyor. Oteller geri kalan aylarda boş. Oteller kente az- çok katma değer de kazandırıyor. Trabzon’a gelen yabancılar otelde yatıp kalkıyor, dağda bayırda geziyor. Restoranında yemek yiyor, kiraladığı araçla tur atıyor vs.
Dünyanın işsizi tavan yapmış geri kalmış ülkeler haricinde hiçbir ülkede; park, bahçe, yeşil alan da otel, motel, restoran vs. yapılmaz, yaptırmazlar. En basiti Batum’da, Soçhi’de veya Yunanistan’da imar planında otel, motel yeri olarak belirlenen sahaların dışında mesela bir parkta bu tür tesisi yapma şansınız ve ihtimaliniz yoktur. Bu ülkelerde değil parklarda, sokaklarda kontrolsüz ve izinsiz ağaç bile kesemezsiniz.
Ama Türkiye’de, yeter ki otel, motel, restoran vs yapılsın, park da bahçede yeşil alan da serbest. Gerekçe de turist gelecek para bırakacak, üç beş kişi çalışacak.
Beşikdüzü’nde ilçe merkezindeki bir parkın imara açılıp, Arap yatırımcıya satılmasını siyaseten kimileri destekliyor, ilçenin geleceğini düşünenlerin büyük çoğunluğu da karşı çıkıyor.
Arap, Beşikdüzü’nde ilçenin merkezindeki parka 500 yataklı 600 kişilik otel yapacakmış ve bu yatırımla ilçe abat olacakmış.
Otelle bir ilçe abat olsa idi, Arsin, Yomra abat olurdu. Bir ülke, bir il bir ilçe, ancak ve ancak üretimle abat olur.  Son söz, fakirliğin ve işsizliğin gözü kör olsun!

*********

Hava oldukça soğuk. - 5 derece. Dersten sonra bana yakın bir parka gittim. Park bomboştu. Yürüyüş iyi gelir dedim. Otlar tamamen donmuş. Bu parkın yerinde yaklaşık yirmi yıl evvel demir çelik fabrikası vardı. Daha sonra burası parklaştırıldı ve içinde su akan suni bir de kanal yapıldı. Zikzaklar çizen kanal boyunca yürüdüm. Kanal, dibine kadar donmuş. Buzun kırılıp kırılmayacağını test etmek için atılan taşlar ve dal parçaları olduğu gibi buz kütlesinin üzerinde duruyordu. Uzun uzun donmuş kanalı izledim. İçinde balıklar ve kurbağalarla, yüzeyinde ördeklerle, kıyısında sazlıklarla hayat veren değil de hayatı yeniden bekleyen dingin bir yalnızlıkla baharı bekliyor. Tıpkı insanlar gibi. Hayatına bahar yeniden doğar, yeniden bir aşk dokunur sana, çözülür buzların. Kanın bedeninde yeniden akmaya başlar. Nefes aldığını hissedersin. Belki de bu uyanışın sırrı bu dingin yalnızlıktadır. Donmayan insan için ısınmanın pek bir önemi yoktur. Düşmeyen için kalkmanın. Sevmeyen için sevmenin. Kendimi donmuş kanala benzettim. Ben ordayım. Su bağrımda. Ama şimdilik donmuş. Buna suyun uyuması da diyebiliriz. Uyku gereklidir. Yeteri kadar olması şartıyla. Uzun uykular da yorar insanı. Her şey olması gerektiği kadar iyidir. Aşk da... 
(Sinan Öztürk)

Önceki ve Sonraki Yazılar