Zorluoğlu’na Ankara’dan destek!

  Ankara’da yaşayan Trabzonluların bir kısmı AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu’na destek vermek için seçim öncesi Trabzon’a geleceklermiş. Kimileri de Ankara’dan Trabzon’daki akrabalarını ve yakın dostlarını arayarak Zorluoğlu’na destek vermelerini istiyormuş.

zorluoglu-024.jpgAK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu ise, seçim beyannamesini son şeklini vermiş. Zorluoğlu, beyannameyi önümüzdeki günlerde meclis üye adaylarının da katılacağı bir toplantıda açıklayacakmış.

Aksoy’un vaatleri ses getirdi!

aksoy-006.jpgMillet İttifakı’nın İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof.Dr. Atakan Aksoy’un, sosyal medya ve gazetelerde yer alan seçim vaatleri büyük ses getirdi. Prof. Dr. Atakan Aksoy’un ses getiren seçim vaatlerinden bir kaçı şöyle; ‘Suya yüzde 50 indirim, 5 bin kişiye iş, öğrenciye ücretsiz ulaşım, ücretsiz otopark, geliri olmayana ayda bir kumanya, her mahalleye kreş ve anaokulu, mahalle olan köylerde çöp, temizlik, emlak vergisine yüzde 50 indirim. Her ilçe ve mahallelere ortaklaşa oyun alanı, spor tesisi’’
Prof.Dr. Aksoy, vaatlerinin hepsinin karşılığı olduğunu belirterek, ‘Seçim bildirgemizde seçildiğimizde neler yapacağımız yer alıyor. Vaatlerimizin hepsinin kaynağı var’ dedi. 

Koray Aydın neden geldi?

koray-aydin-rop-(1).jpgİYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, dün öğle saatlerinde Trabzon’a geldi akşam da Ankara’ya döndü. Koray Aydın’ın Trabzon’a geliş nedeni, yıllar önce Çömlekçi mahallesinde otururlarken kapı komşuları olan bir kadının cenaze törenine katılmaktı. Koray Aydın’ın gençlik yıllarında annesi kadar sevdiği iki komşusu vardı. Yarım anne dediği o komşulardan biri önceki gün vefat etti. Aydın da işi gücü bıraktı cenazeye katılmak için Trabzon’a geldi.

Şikayet eden tepkisini sandıkta koyacak!

sikayet-eden-(1).jpgCHP Ortahisar ilçe başkanı Ömer Hacısalihoğlu, ‘Bir aydır Ortahisar’ın çarşısında, pazarında kahvehanesinde, işyerlerinde, sokakta vatandaşla konuşuyoruz. Vatandaş, hükümeti ve belediyeyi eleştiriyor, şikayet ediyor. Biz de vatandaşa ‘Yapacağınız iş çok basit. 31 Aralık’ta sandıkta bunlara sarı da değil kırmızı kart göstereceksiniz’ diyoruz.

sikayet-eden-(2).jpg Ben inanıyorum ki, vatandaş ülkeyi ve Trabzon’u bu hale getirenlere sandıkta gereken dersi verecektir’ dedi. Hacısalihoğlu, Salih Akyüz’ün başkan olması ile birlikte Ortahisar’da bir değişim yaşanacağını söyledi.

24 Şubat Maratonu!

24-subat-maraton.jpgBu yıl 39’ncusu koşulacak olan Trabzon 24 Şubat yarı maratonunun, bugüne kadar pek duyurusu yapılmadı. Atletizm Federasyonunun internet sayfasında, maraton la ilgili bilgiler var, hepsi o kadar. Trabzon yarı maratonu başlatan Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden ve katkı veren Trabzon Valiliğinden ne duyuru ne de tanıtım gözümüze ilişti. Trabzonlular maratonun yapılıp yapılmayacağını bile bilmiyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nde üstelik spor daire başkanlığı da var. Başkan yeni atandığı için herhalde ilgilenememiştir, diye düşünüyoruz!

Adnan Çalık’ın tepkisi!

Trabzon Atatürk alanında yarım asrı aşkın bir süredir büfe işleten Adnan Çalık, bir sigara firmasının ürün satış uygulamasının küçük esnafı sömürme amacı taşıdığını ileri sürdü. Çalık, ‘Şikayetimi Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerine ve diğer ilgililere ilettim’ dedi.
Çalık; TESOB, TTSO ve Bakkal ve Bayiler odasına kayıtlı esnafa sitem etti ve sosyal medyada şu açıklamayı yaptı; 
‘Sigara firmasına karşı başlatmış olduğum haklı davamızda Trabzon halkından görmüş olduğum büyük desteği maalesef siz kıymetli esnaf arkadaşlarımdan göremedim. Sizlerin bir hafta opsiyonlu almış olduğunuz ürünleri daha iyi şartlarda alabilmeniz için her türlü platformlarda, hatta Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize ve Philip Morris genel müdürü Filiz Yavuz Diren hanımefendiye kadar yazılı ve sözlü olarak bizzat ilettim. Sayın genel müdür faizlerin yüksek olmasından dolayı kredi kartıyla satış yapamayacaklarını belirtti. Piyasanın % 45’ine sahip olan Philip Morris peşin satış yaparak zarar ediyor. Diğer 4 firma kredi kartıyla satış yapıp kar elde ediyorsa biz 2 bin küçük esnaf olarak bu firmalara gerekli tepkiyi göstermediğimizdendir. Değerli arkadaşlarım ben 53 senedir ticaret yapıyorum. Benim hiç kimseden ticari ve siyasi beklentim yoktur. İsteğim şudur ki bu zor dönemde küçük esnaf olarak bu güçlere karşı ayakta durabilelim. Trabzon’da bir gün, bu esnaf sigara almazsa nelerin değişebileceğini hesabını yapmamız lazım. Sizleri sağduyu ya çağırıyorum.’
Sigaranın karı, bildiğimiz kadarıyla yüzde 4-4.5 civarında. Bu karın yarısı da vergiye gidiyor. Ayrıca, peşin veya kredi kartlı alış. Trabzon ili genelinde 2 bine yakın sigara satış noktası var. Diğer yandan hükümet bir yandan sigara içimini azaltmak için tedbir, öbür yandan ise okkalı vergi alıyor.
Adnan Çalık, esnafın çıkarı açısından haklı bir direniş gösteriyor, diğer yandan tekelleşmiş sigara üreticisi de benim malım bu ister al ister alma diyor. Hükümette okkalı vergi almasına karşılık sigaraya savaş açmış. Yapılacak iş, esnafın birlik olup, sigara satmama kararı alması. Bunu da esnaf odalarının yapması gerekiyor. Esnaf Odalarının zirvesi ve teşkilatları korkudan sesini çıkaramıyor. Olan da esnafa oluyor.

  

Önceki ve Sonraki Yazılar