Zorluoğlu’nun ekibi!

   Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, koltuğa oturur oturmaz iki genel sekreter yardımcısını görevden aldı. Mustafa Akkaya’nın uzman, Cengiz Çolak’ın da mimar olarak görev yapacağı açıklandı.
   Başkan Zorluoğlu’nun, genel sekreterliğe kimi getireceği henüz belli değil. Büyükşehir belediyesi genel sekreteri Davut Çakır, bu göreve paraşütle inmişti. İstanbul’dan gelmişti. Çakır, genel sekreterlik görevi süresince hep sönük kalmıştı. Başkan Zorluoğlu’nun, genel sekreterlik için mutlaka kafasında bir isim vardır. Bu isim, Ankara’dan veya Trabzon’dan siyasilerin önerdiği bir isim de olmayabilir.
  zorluoglu-030.jpghhhhhhhhhp0 Genel sekreterliğin dört yardımcısından ikisi görevini sürdürüyor. Bu isimlerden biri İbrahim Kul, diğeri Mustafa Kurtuluş. İbrahim Kul, uzun süre İl Özel İdaresinde görev yaptı. Başarılı bir grafik çizmişti. Özel İdare kapandıktan sonra Büyükşehir Belediyesi’nde genel sekreter yardımcısı oldu. İbrahim Kul, genel sekreterliğe getirilir mi getirilmez mi, bilemiyoruz. Getirilirse, Zorluoğlu bize göre güç kazanır.
   Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin kilit birimlerinden biri TİSKİ’dir. Orhan Gümrükçüoğlu, TİSKİ’nin başına park ve bahçelerden sorumlu ziraat mühendisi olan bacanağı Recep Köksal’ı getirmişti. Zorluoğlu’nun, büyükşehir üst kademesinde attığı ikinci önemli adım; Recep Köksal’ı görevden almak ve yerine Van’da birlikte çalıştığı Ali Tekataş’ı getirmek oldu.
   Sosyal medyada, Ali Tekataş ile ilgili Van mahreçli haberler paylaşılmaya başlandı. Elazığ ve Van gibi illerde milyonlarca liralık ihalelere imza atan biri ile ilgili iddialar ve söylentilerin ortaya atılması normaldir. İhaleyi alamayan çamur atar. 
   Ali Tekataş’ı daha göreve başlamadan eleştirenlerin, soru üstüne soru soranların birkaç istisna dışında büyük çoğunluğu Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde düne kadar yapılan ihalelerle ilgili kelam etmedi. 
   Ali Tekataş, deneyimli bir isim. Trabzon’u ve Trabzon’un şartlarını bilmeyebilir. Aslında, Trabzon’u bilmemesi onun için de avantaj sayılabilir. Çünkü adamına ve partiliye göre değil ihtiyaca göre iş üretir, diye düşünüyoruz. O nedenle, Ali Tekataş’ı şimdiden eleştirmek doğru değil. Ayrıca Zorluoğlu, Tekataş’a güvenmese onu Büyükşehir Belediyesi’nin can damarı bir biriminin başına getirmez. Zorluoğlu’nun Büyükşehir Belediyesi’nde birilerinin öneri ve torpili ile köşe kapanları da mercek altına aldığını duyduk. 
Zorluoğliu’nun, Büyükşehir Belediyesi’nde ekip kurması ve kadrolarda eleme yapacak olması bize göre doğru bir hamledir. 

Gümrükçüoğlu için imza toplayanlar!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun ikinci dönem başkan adayı olması için Trabzon’daki ‘din’ eksenli veya AK Parti’ye yakın 30 civarında dernek imza toplamıştı. İmza toplanmasının nedeni Erdoğan Bayraktar’ın adayı olduğu söylenen Muhammet Balta’nın önünü kesmek içindi. O dönem üçüncü bir iddialı aday da Asım Aykan’dı.
gumrukcuoglu-004.jpgMuhammet Balta’nın adaylığının açıklanacağı gün; toplanan imzaların Rize’den Trabzon’a dönmekte olan Recep Tayip Erdoğan’a verilmesi planlanır. Bu iş için de Arsin Falgoz’un hatırı sayılır hocalarından Ahmet Özdemir hocanın ismi belirlenir. Ahmet Özdemir Hocanın kardeşi, KTÜ’nün ülkücü kökenli öğretim üyelerinden Prof.Dr. Mustafa Özdemir. Prof. Özdemir ile Orhan Gümrükçüoğlu eski arkadaş. Gümrükçüoğlu olayı Prof.Dr. Özdemir’e anlatır. Prof.Dr. Özdemir de kardeşi Ahmet Hocaya… Ve Ahmet Hoca, Rize’den Trabzon’a gelirken otobüste 30 imzalı dilekçeyi Erdoğan’a verir, ‘Büyükşehir başkan adayımız’ der.  Bu arada Orhan Gümrükçüoğlu’nun ikinci dönem için başkan adayı olması için devreye belki de başkaları da girmiş olabilir. Mesela Efgan Ala. Ahmet Hoca’nın sunduğu 30 dernek başkanın imzasını taşıyan dilekçe işi bitirir. Muhammet Balta ve Asım Aykan devre dışı kalır. Genel seçimde Balta ilk sırayı alır Aykan da Ankara’da bir görev...
Orhan Gümrükçüoğlu’nun başkan adayı olması için imza verenlerin çoğu zaman içerisinde Gümrükçüoğlu’nun parasal ve belediye yönetimindeki uygulamaları nedeniyle karşısında olurlar. Partide kamuoyuna yansımasa da içten içe bir çekişme yaşanır. Gümrükçüoğlu, farklı manevralarla işin üstesinden gelir. Bazı belediye başkanlarının görevden alındıkları süreç içerisinde Gümrükçüoğlu’nun da görevden alınması gündeme gelir. Ve bu sefer, daha önce kavgalı olduğu Muhammet Balta ve Adnan Günnar, Gümrükçüoğlu’na destek verir. İşte bu süreç sonrasında, seçim öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayları mücadele verirken, Murat Zorluoğlu Büyükşehir belediye başkan adayı gösterilir. 
   Zorluoğlu’nun başkan adayı olmasını kimin, kimlerin önerdiğini bilmiyoruz. Perde arkasında mutlaka birileri vardır. 
Derneklerin, vakıfların veya belirli siyasi-dini grupların önerisi ile başkan adayı olan ve seçilen Orhan Gümrükçüoğlu, Trabzonluların değil de dini grupların ve bu dernek yöneticilerinin bazılarının hemen her isteklerini yerine getirmiştir. Bu grupların, derneklerin Gümrükçüoğlu’na karşı oluşlarının nedeninin; isteklerinin bir bölümünün karşılanmaması ve başkan hakkında ayyuka çıkan iddialar olduğu söyleniyor. Gerçek bu mudur değil midir? Bilmiyoruz. Bildiğimiz Orhan beyi başkan yapanların sonradan karşısında olmaları…

**************

   Hata üstüne hata yapıyorlar. İstanbul belediye başkanlığını CHP’ye vermemekle AKP kendi iktidarını daha da riske ediyor. İstanbul, taşra politikacısı aklıyla belediyecilik adına diktatörlük yapılacak bir yer değildir. Kaldırmaz bunu, sert bir şekilde geri teper. İstanbul’u, yazarlığımdan oradaki kibirli yayınevlerinden biliyorum. Türkiye’nin birçok yerinde geçerli olan şeyler garip bir şekilde İstanbul’da geçerli değildir. İstanbul’un kendine has bir mantığı vardır; daha doğrusu öngörülemeyen bir mantıksızlığı. O açıdan fizik problemi gibidir İstanbul, sonuç umulmadık bir şey olabilir. Türkiye’nin Avrupa’ya ve dünyaya en açık yeri olan İstanbul’un muhafazakâr İslamcıların keyfi uygulamalarına vereceği reaksiyon bir iktidarı yutacak güçte bile olabilir. 
(Metin Kondel)

****************

  Soyadına göre oy verildiğine göre HDP'li Ahmet Türk'ün MHP'ye yani Devlet Bahçeli'ye oy verdiğine inanırım, tabi aynı mantığa göre de Ekrem İmamoğlu'nun da AKP'li Binali Yıldırım'a, Binali Yıldırım'ın da yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadı olarak CHP'ye oy vermeleri gerekir. 
(Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar