Zorluoğlu’nun peşindeler!

  AK Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu ilçe gezilerini aralıksız sürdürüyor ve halkla birebir iletişim kurmaya gayret ediyor. Zorluoğlu bürokrasideki görevi nedeniyle uzun süre Trabzon’dan uzak kalmış bir isim. Tabiri caizse Trabzon’da ısınma turları yapıyor, STK temsilcileriyle sıkça bir araya geliyor, sorunları-sıkıntıları dinliyor, kendi tabiriyle şehrin fotoğrafını çekme gayreti içinde. Mevcut belediye başkanı Orhan Gümrükçüoğlu da bundan 10 yıl önce başkan adayı olarak açıklandığında benzer bir profil çizmişti. Gümrükçüoğlu da o dönem başbakan olan Erdoğan tarafından başkan adayı açıklandığında epeydir memleketinden uzakta kalmış bir isimdi. Bugün Zorluoğlu’nun yaşadıklarını o da yaşamıştı. 

zorluoglunun.jpg
Başkan adayı Murat Zorluoğlu’nu ilçelere yaptığı programlarda teşkilat üyeleri yalnız bırakmıyor. Geçtiğimiz gün Beşikdüzü ve Vakfıkebir ilçelerine yaptığı ziyaretlerde arkasında adeta bir ordu vardı. Ancak bu durum eleştirilere de yol açıyor. İlgili, ilgisiz çok kişinin Zorluoğlu’nun peşine düştüğü söyleniyor. Zorluoğlu’nun daha sade, gösterişten uzak programlar yapmasının vatandaşlarla görüşmelerinde, sıkıntı ve sorunların kendisine aktarılmasında kolaylık sağlayacağını düşünenler az değil. Bu eleştiriyi Vakfıkebir’den arayan bir esnaf getirdi. Bizden söylemesi… 

İmamoğlu  heyecanı!

İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, büyük bir ihtimalle yarın CHP Parti Meclisi toplantısının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklanacak… Beylikdüzü’ndeki hizmetleriyle halkın gönlünde taht kuran Trabzonlu başkan İmamoğlu, hizmetleri ve sosyal belediyecilik anlayışıyla ön plana çıkan bir isim. Kuşkusuz eğer seçilirse İstanbul’a çok büyük hizmetleri olacaktır diye düşünüyoruz. Bir büyük metropol şehir İstanbul bugüne kadar bir çok farklı şehirden belediye başkanıyla yönetildi ama hiç Trabzonlu bir başkan tarafından yönetilmedi. İstanbul’daki Trabzonlu nüfus varlığı da düşünüldüğünde İmamoğlu için ekstra bir avantaj sağlayabilir.  
İmamoğlu geçtiğimiz günlerde ailesiyle birlikte CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etmiş, ardından çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabında yayımlamıştı. Genç ve dinamik bir isim olan İmamoğlu’nun, yarın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklandığında hemen kolları sıvayacağı ve İstanbul’u baştan başa dolaşarak halkla birebir ve yoğun miting programıyla 31 Mart seçimlerine hazırlanacağı belirtiliyor. 

Beşirli’nin ara yolları köstebek yuvası!

besirli-001.jpg

Trabzon’un en gözde mahallelerinden olan Beşirli’de sahilden güneye doğru açılan ara yollar bugünlerde tam bir köstebek yuvası. Kanuni Bulvarı- Sahil Yolu arasında kalan yollar Beşirli mahallesinin kimliğine yakışır durumda değil, diyor mahalle sakinleri. Özellikle 2 Nolu Beşirli Mahallesinde sık sık yapılan kazılar yolları köstebek yuvasına döndürmüş. Dolmuş güzergahında yapılan kazıların bir hafta- on gün boyunca düzeltilmediği sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. Belediye yetkililerini göreve çağıran mahalle sakinleri, ‘Trabzon’un en berbat yolları bizim mahallemizde. Yamalı bohça olduğu yetmiyormuş gibi yapılan kazıların ardından gerekli düzenlemeler yapılmıyor, ya da geç yapılıyor. Lütfen biraz duyarlılık gösterilsin’ diye dert yanıyorlar.

Çömlekçi  daha beter!

Trabzon’un Çömlekçi mahallesinde kentsel dönüşüm işkenceye dönüşmüş. Birinci etapta yıkılan dökülen binaların arasında yaşamlarını devam ettiren insanlar da var. Şu anda tam bir mezbelelik olduğu söylenen mahallede çalışmaların hızlandırılması isteniyor. Son zamanlarda Büyükşehir Belediyesinden Çömlekçi ile ilgili tek kelam çıkmaması de dikkat çekiyor.  


Asgari ücretli 1603 TL aylık alıyor. Ev kirası gecekondu tipinde bile 500, 600 TL. Çoluk çocuk... okul vs... üst baş giyim ve üç öğün yemek yeme şansı bile yok. Elektrik, su faturaları da ayrı bir dert.
Dolayısıyla bu asgari ücretli zam istiyor, insan gibi yaşayabilmek için. 
Sarayda oturup hiç bir gideri olmayan zati muhterem kendi 59 bin liralık maaşına % 26 zam yaparak 75 bin liraya çıkarıyor. Kendi maaşına zam yapmanın gerekçesi nedir ey muktedir? Elektrik faturaların mı, oturduğun evin kirası mı, yoksa kasaptan et anlamadığın için mi veya üstüne başına giyecek alamadığın için mi? 
Millete lider olamayan birini ümmete lider yapmak bir sorun yaşandığına işaret eder. Mesele görebilmekte.
Şimdi bu sarayda oturup hiç bir gideri olmayıp kendi aylığını 75 bin liraya çıkaran muktedir o asgari ücretliye insan gibi yaşaması için gereken zammı yapmamak için enflasyonu bile düşük göstermek için rakamlarla oynuyor.
Her şey bu kadar basitken bile bu durumu görmek istemeyene hiç kimse bir şey diyemez.
(Temel KAHVECİ)

Nurettin Yıldız diyor ki; “6 yaşında kıza nikah kıyılabilir”; “ Kocasından dayak yiyen kadın şükretsin”, Ömer Tuğrul İnançer diyor ki; "Hamile kadının sokağa çıkması doğru değildir"… Ve bunlar din otoritesi olarak konuşuyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı bunlara cevap bile vermiyor. Müslüman kadınlardan da tepki yok. Nasıl iştir bu anlayamıyorum. Ya İslam bu ve biz aptalız ya İslam bu değil onlar kendilerine göre din uyduruyorlar.
(Mahmut Haydar USTAOĞLU)

Türkiye'deki hâlihazırda var olan kapitalist sömürü sistemine alternatif olabilecek tek pratik model komünistlere ait. Ovacık Belediyesinin dayanışma ile ürettiği ve makul fiyatlarla piyasaya sürdüğü tarımsal ürünler örneği. Ama yerleşik sistemin buna ne kadar süre tahammül edeceği hâlâ bir muamma. Milli Görüşçülere izahını yapmaya çalıştığım şey tam da bu örnektir. Hayatın alt alanlarında kendinize ait bir hayatı inşa etme çabanız yok. Meselâ Türkiye’de edebiyat felsefeyi, ahlakı tümüyle boşlamış insancıl bir jinekoloğun lakırdılarını eden zavallılardan müteşekkil bomboş bir alan. Bu alanda bile bir hükmünüz mevcut değil. “Biz iktidar olursak her şey çok güzel olacak!” derken insanı tanımadığınızı, sosyoloji ve tarih bilmediğinizi, sadece siyasetin yüzeysel diliyle dünyayı anlamaya çalıştığınızı, içinde debelendiğiniz modern hayata karşı ciddi bir eleştirinizin olmadığını söylüyorum.
(Metin KONDEL)

Önceki ve Sonraki Yazılar