Zorluoğlu’nun yönetim anlayışı ve projeleri!

  AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu,, dün yeni yönetim anlayışı ve projelerinin tanıtım toplantısını yaptı. Belediye başkan adayları, il ve ilçe yöneticileri,  meclis üye adayları, partililer, MHP Trabzon il yönetimi, sivil toplum örgüt başkan ve yöneticileri, bazı işadamları da Zorluoğlu’nu yalnız bırakmadı, davete icabet ettiler. Zorluoğlu’nun toplantısına geçen hafta CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun toplantısında boy gösteren ANAP eski milletvekili Eyüp Aşık ve eski milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu, Faruk Özak, Aydın Dumanoğlu, MHP eski milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu da katıldı. Toplantıda özellikle belediyede çalışan memur ve bürokratlar da vardı.
Kürsünün arkasındaki panoda MHP’nin adı ve salonda bayrağı yoktu.
AK Parti il başkanı Haydar Revi’nin konuşmasından sonra kürsüye gelen MHP il Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, A4 kağıda yazılı konuşma metnini okudu. Tarım, beka ve milli duyguları içeren konuşmasında ‘Biz, bizi kimin yönettiğine bakmayız. MHP’nin amblemi olmasa da oyumuzu cumhur ittifakına vereceğiz’ dedi. 
Tarım’dan sonra Muhammet Balta, konuştu. Balta, hedeflerinin 18 ilçe ve Büyükşehir’i kazanmak olduğunu söyledi. 
Balta’nın konuşmasından sonra ‘Hayde Trabzon’ adlı bir kısa film gösterisi sunuldu.

Zorluoğlu’nun Projeleri

Zorluoğlu salona eşi ile birlikte girdi, ön sırada oturanların elini sıktı ve kürsüye çıktı. 
Üç aydır sahada olduğunu söyleyen Zorluoğlu, ‘Bu süre içerisinde sorunları tespit etmeye çalıştım. Bu sorunlar için proje hazırladık. Trabzon’u bir marke şehir yapmaya talip olduk’ dedi.
Yönetim anlayışı: ‘Biz sadece yol, köprü vs. yapmayacağız. Biz insanı merkeze koyan bir yönetim anlayışı getireceğiz. Belediyenin kapısını herkese açacağız. Gönül belediyeciliği ulaşılabilir bir belediyeciliktir. İstişare ve ortak akıl, hakkaniyet, liyakat ve ehliyet ilkemiz olacaktır. Kapsayıcı ve kucaklayıcı bir belediyecilik. Hukuk ve insan haklarına saygılı olacağız. Sosyal belediyeciliğimiz daha aktif olacak. Şeffaf yönetim anlayışı. Vatandaş belediyede neler yapıldığını bilecek. Özel sektör ve iş dünyası ile daha yakın işbirliği ile çalışacağız. Birlikte çalışma kültürü öne çıkacak. Bu yönetim anlayışını tepeden tırnağa belediyede hakim kılacağız.’

33_34.jpg
Projeler: ‘Projeleri hayata geçirmek için kurumsal kapasiteyi arttıracağız. Güçlü bir mali yapı oluşturacağız. Yetki devri yapacağım. Verdiğim yetkileri kontrol edeceğim. Yapanlar kalır yapamayanlar gider.
1- Sorun Ulaşım ve trafik. Ulaşım Master planı yapacağız. Ulaşım alanında yapıyı yeniden düzenleyeceğiz. Ulaşım A.Ş.’yi kuracağız. Boztepe ve Çukurçayır’dan Değirmendere’ye yeni yol yapacağız. Atapark kavşağı genişletilecek yeni bir kavşak düzenlemesi yapacağız.
2-  Akçaabat’tan Yomra’ya hafif raylı sistem yapacağız. İlçelerle birlikte 16 adet otopark yapacağız. Yeni otobüs terminali. Değirmendere, ulaşım entegrasyon merkezi olacak. Dolmuş minibüsler rehabilite edilecek. Maraş ve Gazipaşa Caddesi yeniden düzenlenecek.  Moloz da ilçelere yolcu taşıyan araçlar için park yeri yapılacak.
Turizm: ‘Turizmi 12 aya yayacağız. Uzungöl, Sümela, Atatürk köşkü ve Ayasofya Müzesi dışında yeni mekanlar oluşturacağız. Turizmi çeşitlendirmeliyiz. Sümela’ya teleferik yapma bize nasip olacak. Hıdırnebi, Uzungöl’e ortak olacak. Uzungöl de imar otopark sorunu var. Uzungöl’ü masaya yatıracağız.’ 
Kültür ve Sanat: Trabzon kültür ve sanat faaliyetleri açısından zirve yapacaktır. Kültür ve sanat merkezi yapacağız, yıkılan opera binasının benzerini yaptıracağız. Kızlar manastırını değerlendireceğiz. Meydan bölgesinde cephe giydirmesi ve ışıklandırma yapacağız.’

Marka projeler

Vadi projesi: Zağnos ve Tabakhane vadilerinin insanımızla buluşturacağız. 
Hisar projesi… Pazarkapı’dan Kommenos sarayına kadar olan bölge yeniden düzenlenecek. 

Gülcemal Projesi: Eğlence ve yaşam adası. Mega lunapark, çocuk oyun alanları, konser mekanları, restoranlar vs. yapılacak.
Bordo-mavi
meydan: Moloz’da yapılan caminin çevresinde büyük bir meydan yapacağız. Burada bir el sanatları üretim ve satış yerleri yapılacak.
Kentsel dönüşüm ve imar: Yöresel mimarı ve çok katlı olmayan yapılar tercihimiz olacak. Güneyde yeni yerleşim alanları kuracağız. Çömlekçi, 2023 gelmeden yeni mahalle olacak. İlçelerde de kentsel dönüşüm başlayacak.
Avni Aker’in yerine millet bahçesi olacak. Akçaabat ve Vakfıkebir de de millet bahçesi yapacağız.

Ekolojik köprü: Denize ulaşımda ekolojik köprüler yapacağız. Bu köprüleri yoldan deniz tarafına yapacağız. 4 noktada yapacağız. 110 km.lik sahilimize dokunacağız. Denize girilen alanlar yapacağız. Trabzon’un sahillerinde amatör balıkçılar için mekanlar yapacağız.
Spor: Büyükşehir belediyesi olarak spora daha fazla destek vereceğiz. Amatör spor branşlarına destekleyeceğiz. Spor kulüplerine malzeme yardımı yapacağız. Spor sahalarının ışığı yoksa ışıklandıracağız, soyunma odası yoksa yapacağız. Spor sahalarına ulaşımda gençlerimize destek vereceğiz. Bölgesel, ulusal ve ulaslararası turnuvaların Trabzon’da yapılması için gayret edeceğiz. 
Çevre alt yapı projeleri: İçme suyu, katı atık bertaraf tesisleri, katı atık projeleri önceliğimiz olacağız. Mezbahane sorunun çözeceğiz. 
Sanayi: Organize sanayi bölgelerimizde ciddi istihdam var. Değirmendere’deki 5 sanayi sitesini yeni alanlara taşıyacağız. Değirmendere farklı bölge olacak. Özel sektöre rakip olmadan özel sektörle birlikte iş ve konut alanları oluşturacağız. İstihdama hazırlamak için kurslar açacağız. Yatırım adası bu şehir için önemli. Bu projenin kısa süre içerisinde hayata geçirilmesine çalışacağız.
Sosyal belediyecilik: Engelsiz yaşam alanı kazandıracağız. Tüm projelerimizi engellilerimizi düşünerek hazırlayacağız. Engelsiz taksi uygulaması başlatacağız. Toplu taşıma ve dolmuşları mutlaka engelle vatandaşlarımıza uygun hale getireceğiz. Üst geçitlerin bazılarına asansör yapacağız. Örnek bir gençlik merkezi inşa edeceğiz. Çok amaçlı salon olacak, 24 saat açık olacak.  Toplu taşıma öğrencilerimiz indirimli yararlanacak. Bilim merkezi kuracağız. Kadın yaşam merkezinde ihtiyaç duyulan her şey olacak.  Trabzon büyükşehir belediyesi imkan ve kaynaklarını 18 ilçe belediyesine eşit olarak sunacak.

Vizyon projeler

‘Yeni havaalanı, demiryolu, yatırım adası ve yeni güney çevre yolu. Bu projeleri yakından takip edeceğiz.’

***
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu’nun yönetim anlayışı ve projeleri, ana başlıkları ile bu şekilde…

Önceki ve Sonraki Yazılar