Zorunlu açıklama!

Dün işadamı Celil Hekimoğlu’nun sahibi olduğu internet sitesinde şahsımla ilgili gerçek dışı haberlere yer verilmiştir.  Sitenin haber yorumuna göre, Erdoğan Bayraktar ile ilgili haberi sosyal medyadan Hasan Kurt almış ve gazetenin manşetine taşımıştır.  Hasan Kurt, sahibi olduğu Kuzey Ekspres Gazetesi’nde yer alan haberlere bugüne kadar müdahale etmemiştir.  Erdoğan Bayraktar ile ilgili haber çok sayıda gazete ve internet sitesinde yayınlandı. Bayraktar’ın, twitter hesabı sahte de olabilir. Bunlara itiraz etmiyoruz.  Düzeltilmesi gereken haberi düzeltilir.  Bayraktar haberi ile ilgili şu ana kadar bir düzeltme de gelmedi.

Sitede bize yönelik eleştirilere kızmıyorum. Biz nasıl başkalarını eleştiriyorsak, birileri de bizi eleştirebilir. Burada sorun yok.  Ancak, bir gazetenin, sitenin bir yayın kurulu vardır. Haberi, yorumu yazanlar vardır. Adı geçen internet sitesinde çıkan haberleri site sahibi Celil Hekimoğlu’na mal edebilir miyiz?

Hasan Kurt, bu tür sataşmalara alışmıştır. Ama alışmayanların olduğunu unutmayın! Ve bir de Altuğ kardeşimiz taşeron kullanmaya erken başlamış!
Son söz olarak; Erdoğan Bayraktar’ın söylediği varsayılan bu sözlerin altına hangimiz imza atmayız ki!

 

 

Siyasetçi tutarlı

gazeteci objektif olmalı!

 

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ü dün yere göğe sığdıramayan vekilinden, gazetecisine kadar çok sayıda insan, bugün savcı Öz’e veryansın ediyor.

AKP milletvekili Şamil Tayyar iki yıl önce Zekeriya Öz için şunları söylemişti; 'Bana göre Zekeriya Öz bir kahramandır. Demokrasilerde kahramanlara çok fazla ihtiyaç duyulmaz ama Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde zaman zaman kahramanlar ortaya çıkar. Zekeriya Öz tarihi bir misyon üstlenmiş ve yerine getirmiştir. Eğer Zekeriya Öz ve o soruşturmadaki birkaç savcı olmasaydı Ergenekon soruşturması bu aşamaya gelmeyebilirdi.”

Aynı Şamil Tayyar, 17 Aralık’taki rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında ise Öz’e yönelik  ‘ Adam foseptikten ses vermeye başladı. Uyarayım, beni başkasıyla karıştırma, o küçük aklını da ben alırım’ dedi.

Yeni Şafak Gazetesi’nden Abdulkadir Selvi 31 Mart 2011 de Zekeriya Öz için şunları söyledi; “Türkiye'nin darbecileri kulağından tutup, yargının karşısına çıkarma sürecindeki en önemli isimlerden biri Savcı Zekeriya Öz. Ergenekon operasyonunu yapma cesaretini gösteren yürekli bir savcı o. Sıradan bir isim değil. İtalya'da Gladio operasyonunu gerçekleştiren savcı Felice Casson neyse Türkiye'de Zekeriya Öz o. İtalya'da Temiz Eller operasyonunu yürüten savcı Di Pietro neyse Zekeriya Öz de işte o.”

Aynı Abdülkadir Selvi, rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında 25 Aralık 2013 ‘de Savcı Öz ile ilgili şunları söyledi;

“Savcı Zekeriya Öz’ün kameraların ışıkları altında gövde gösterisi yaparak İstanbul Emniyeti’ne gittiği anı kast ediyorum. Zekeriya Öz’ün orada polislere, ‘örgüt şeması’ çizdirmek için talimat verdiği söyleniyor. Örgütün tepesine de bir bakanı yerleştirmek suretiyle. Zekeriya Öz’e göre bir örgüt var bu örgütün lideri de kabinenin bir bakanı. Başbakan Erdoğan bütçe görüşmelerinden sonra Cuma günü milletvekilleriyle yemekli bir toplantı yapmıştı. Orada Başbakan üç noktanın altını çiziyor.
1-Biz yolsuzlukla sonuna kadar mücadele ederiz. Üç Y, yani yolsuzlukla, yoksullukla, yasaklarla mücadele hedefimizi daha yola çıkarken ortaya koymuşuz. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın.
2-Bir operasyon başlatılıyor. İlk günden bakanlarımız hedefe konuluyor. Burada bir art niyet var. 14 ay takip yapmışsın. Neymiş bir çantayla eve girmiş, çanta olmadan çıkmış. Çantanın içinde ne vardı? Hepimiz bir eve giderken elimiz boş gitmeyiz. Bir çikolata alırız en azından. Niye operasyon yapmadın o zaman? Maksat farklı.
3- Bu adamın bizden talepleri oldu. Ergenekon’la mücadeledeki çabası nedeniyle 2 kez terfi ettirdik. Ama memnun kalmadı. Bizden bölgeyi istedi. Vermedik. O zaman siz görürsünüz diyor. O adam kim? İzlemeye devam edin. Daha neler çıkacak?”

Xxx

 Başbakan ‘daha neler çıkacak’, dedi ya! Seyahatler vs. çıkmaya başladı! İktidara yakın bir gazete savcı Zekeriya Öz’ün Dubai seyahatini manşete taşıdı. Savcı iddialara cevap verdi.  Kendi param ile gittim, dedi. Bu arada işadamı Ali Ağaoğlu da savcının Dubai gezisi ile ilgili açıklama yaptı. Savcı velev ki seyahate kendi parası ile gitmedi. Gitmeyebilir de!

Burada önemli olan savcının yaptığı soruşturmada doğru, yasalara uygun bir iş yapıp yapmadığıdır. 

Siyasetçi; particidir, partisini kollar, partisine ve iktidarına zarar verecek olaylar karşısında farklı mesajlar ve yorumlar yapabilir. Ama gazeteci, yazar; siyasetçi gibi partizanca hareket etmemeli.  

Ve ayrıca, savcı veya savcılar için siyasetçi, gazeteci vs. ne söylerse söylesin ortada bir rüşvet ve yolsuzluk iddiası var! Savcıları suçlama ile ayakkabı kutuları, para kasaları, para sayma aletleri ve bulunduğu söylenen paralar yok olmuyor!

Diğer istedi istemedi işine gelince.. Devlet; kişilerle veya gruplarla yapılan pazarlıkla yönetilir mi? Yönetilirse olacağı budur!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.