ZÜĞÜRT AĞA'NIN TESELLİSİ!

Bu ülkede Trabzonspor taraftarının futbolda ciddiyeti ne futbol müsabakalarını yöneten hakemlerde ne de ülkeyi idare ettiği söylenen iktidarlarda mevcut.

Türkiye'de futbol sırf Trabzonspor'a karşı iktidar eliyle oynanan Bizans entrikalarıyla dolu bir oyundur.

Bunun en aktüel ispatı koronavirüs pandemisi sürecinden sonra Süperligde oyananan müsabakalarda yaşanan akıl almaz garabetlerdir.

Bu kez Trabzonspor'un şampiyonluğunu iktidarın gücünü arkasına alan İstanbul'un bildik takımları değil, bizzat iktidarın kendisi çaldı. 

Bugün TFF'nin aldığı kararla Süperlig'den küme düşmeyi kaldırarak bu hırsızlıklarını daha bir aleni hale getirdiler.

Biz ısrarla bu Temmuz sıcağında şampiyonluğa oynayan takımlar ve küme düşme korkusu yaşayan takımlar hariç hiçbir takıma futbol oynatamazsınız, demiştik. Nitekim seyircisiz, su molalarıyla bölünmüş, atanın yattığı, yatanın bir türlü kalkmadığı, tatsız tuzsuz zoraki bir halde ligi tamamladılar.

Ve özel bir yere kapattıkları hakemlerin eyyam dolu düdükleriyle şampiyonluğu Trabzonspor'dan alıp iktidarın türeme takımı Başakşehir'e verdiler.

Durum o denli vahimdi ki, Galatasaray'ın teknik direktörü Fatih Terim eski bir talebesi olan Okan Buruk'un teknik direktörlüğünü yaptığı Başakşehir'in şampiyonluğunu kutlama gereği bile duymadı. Her türlü eleştiriyi yapmış olmamıza rağmen Fatih Terim bu tavrı takdir edilesidir.

Yani Süperligde gerek pandemi esnasında, gerek pandemi sonrasında oynanan onca müsabaka, yapılan idmanlar, seyahatler, kamplar, kümede kalma stresi, gerginlikler sadece Trabzonspor'u liderlikten indirmek ve iktidarın korsan takımını şampiyon yapmak içinmiş.

Zaten bir zamanlar bay en başkanın iktidarın ekabir takımıyla formasını giyip kendi çapında şov yaptığı Başakşehir şampiyon oldurulunca iktidar futbolda orgazm olmuş gibi musmutlu oldu. Şimdi gönül rahatlığıyla hamama gidip paklanabilirler.

Gelelim Türkiye Ziraat kupası final müsabakasına. Ziraat kupası adı futboldan çok yağlı güreşe çok daha uygun bence. Bu kupa öteden beri futbolda altta kalanların züğürt tesellisinden başka bir anlam içermiyor. Süperligin kalburüstü takımları bu statüdeki müsabakaları yedek oyuncularıyla idare ederek işi götürmeye çalışırlar. Gerçekten angaryadır. Keçiboynuzu gibi müsabakalara tahammül etmek zorunda kalırsınız. Müsabakaları veren televizyon kanalı bir futbol müsabakası hangi kameralarla hangi açılarla verilirse insanların ilgisini çeker, bihaberdirler. Onun için Türkiye Ziraat kupası seks türleri içinde misyoner olanıdır. Genel kültür de gerekli. Trabzon'un medarı iftiharı Seyfi Dursunoğlu öldüğüne göre bu konulara da el atmalı.

Müsabaka çok heyecanlıydı, ay ay ay ay ay! Allah seni kahretsin Sörloth hıyarı, o pozisyon kaçar mı ayol! Onu bu yaşımda ben bile atarım.

Yalnız muhteşem bir başkanımız var. Yeri geldiğinde sahaya dalıyor, pezevenk (Azeri dilinde başkan demek) gibi fiyatını bulunca yerli ve milli topçularımızı satıyor. Topçusuna ayakkabılarını veriyor. Kulübün sağlık kurulunu denetleyemiyor, Ünal Karaman'ın kulübü rehin alma hamlesini öngöremiyor. Ama olsun golfta topları deliğe sokabiliyor. Philip Novak'ı takımda tutacak mahareti gösteremiyor. Bize bu klasik heyecanı, şampiyonlukta yarışma ve şampiyonluğu iktidara verme zevkini yaşattı ya o bize yeter.

Trabzonspor oyunu hazmederek oynadığında birden İngiltere prömiyer ligindeki bir takım hüviyetine bürünebiliyor. Alanyaspor müsabakasının ilk yarısında Eddie Newton'un taktiksel gücü beni şaşırttı. Hüseyin Cimşir'in yardımcısı değil de patronu bu İngiliz olsaydı belki de Trabzonspor şimdi iktidara rağmen şampiyondu, diye düşünmeden kendimi alamıyorum.

İlk yarıda Trabzonspor oyunu domine eden taraftı. Aleksandr Sörloth'un hacimli asistine Abdülkadir Ömür yetişince skorda öne geçtiler.

Müsabakanın ikinci yarısının büyük bir bölümünde Alanyaspor'un peşrev arayışları vardı. Ama Trabzonspor takım olarak alan ve adam paylaşımını iyi yapınca, Uğurcan'a arkada olgun armutları toplamak düştü. Doğrusunu söylemek gerekirse Trabzonspor'a takoz olan Erol Bulut'un Türkiye ziraat kupası finalinde herhangi bir taktik dehasını göremedik. Alanyaspor'un iç sahada bordo mavili ekibe karşı aldığı ve mal bulmuş Mağribi gibi sevindiği 2-2'lik beraberlik de bir tesadüftü.

Trabzonspor bu türden züğürt ağa tesellisi türü kupalarla sevinecek bir camia değildir. Müzesi bu türden kupalarla doludur. Bence çok önemli bir başarı değil. Trabzonspor için tek başarı kıstası Süperlig şampiyonluğu, Şampiyonlar liginde en az çeyrek final ve Avrupa Liginde en az final oynamaktır.

Aleksandr Sörloth Süperligin gol kralı, bütün istatistikler ''Şampiyon Trabzonspor!'' diye bangır bangır bağırıyor. Ama birileri Trabzonspor'un şampiyonluğunu resmen çaldı! Bunun başka bir açıklaması yok. Trabzonspor'un Türkiye ziraat kupasını kazanmış olması başkan Ahmet Ağaoğlu'nun sarkastik başkanlığını garanti etmeyecektir. Benim tanıdığım hiçbir Trabzonspor taraftarı bu dandik kupayla teselli olmaz. Ama golf federasyonundan futbola terfi etmiş bir ağa belki teselli olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar